Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Lityum Pillerin Gönderimi

Havacılık sektöründe artan güvenlik kaygıları nedeniyle, ICAO/IATA Lityum Pillerin taşınmasını düzenleyen kuralları daha sıkılaştırdı ve böylelikle havayolları şirketleri de bu kuralları daha titizlikle uygulamak zorunda kalmaktadır.

Bu tür içerikteki gönderilerin güvenli şekilde ve ICAO/IATA kurallarıyla uyum içerisinde taşınması Göndericinin yasal sorumluluğundadır. Bu bilgi doğrultusunda, IATA, Göndericilere kurallara uyum sağlamaları ve anlamalarına yardımcı olacak bir rehber hazırlamıştır.

Lityum Pil etiketi ve Lityum Pil işaretleri bulunduran gönderiler tehlikeli maddeler hesap onayı gerektirir.

Sec II PI968’ye uygun olarak paketlenmiş olan Lityum Metal Pillerin, DHL’in zaman belirli taşımacılık ağında , taşınması yasaklanmıştır.

PI965’e uygun olarak paketlenmiş Lityum İyon Pillerin, yolcu uçaklarına alımı yasaklanmıştır; DHL Express bu alanda sınırlı bir hizmet sunmaktadır.

Önemli!

Arızalı ya da zarar görmüş olduğu bilinen ya da şüphelenilen lityum bataryalar personel ve içinde bulunulan mekan için yüksek derecede güvenlik riski oluşturmaktadır ve bu maddelerin hiçbir şart altında uçağa alınmasına müsade edilmemektedir.  
 Eğer laptop, cep telefonu ya da başka bir cihazla ilişkili bir lityum pilin arızalı olduğu ya da hasar gördüğü biliniyor veya bu durumdan şüphe ediliyorsa, DHL bu gönderiyi kabul etmeden önce pil cihazdan çıkarılmalıdır.