Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Lityum Pil ile veya lityum pil içeren gönderi yapma

1 Nisan 2016 tarihinden geçerli olmak üzere, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Tek başına paketlenmiş/kütle halde bulunan Lityum Pillerin (UN3480/PI965) paketlenmesi ve gönderimi ile ilgili olarak daha sıkı düzenlemeler getirmiştir.
Lityum pille çalışan çok sayıda elektronik eşya, pillerin yeniden şarj edilebilir (Lityum Iyon) ya da şarj edilemeyen (Lityum Metal) tür olmasına bakılmaksızın yeni uygulamadan etkilenmektedir. Yeni kurallar aşağıdaki durumlarda geçerlidir:
  • Lityum Piller tek bir parça olarak paketlendiği ve gönderildiğinde. Örnek: Tek Başına Paketlemiş Batarya/Taşınabilir Şarj Aleti
  • Lityum Piller ayrı olarak paketlenmesine rağmen ekipman ile aynı kutu içerisinde gönderildiğinde. Örnek: Cep telefonunun değiştirilebilir Lityum Pil ile birlikte gönderilmesi
  • Lityum Piller ekipmanın içerisinde yer aldığı veya içerisine yüklendiği için aynı pakette gönderilmesi halinde. Örnek: Tablet bilgisayara entegre Lityum Pilin kullanıcı tarafından yerinden çıkarılamaması veya değiştirilememesi durumunda
Havacılık sektöründe artan güvenlik kaygıları nedeniyle, IATA Lityum Pillerin taşınmasını düzenleyen kuralları daha sıkılaştırıldı ve böylelikle havayolları şirketleri de bu kuralları daha titizlikle uygulamak zorunda kalmaktadır.
Bu tür içerikteki gönderilerin güvenli şekilde ve IATA kurallarıyla uyumlu içerisinde taşınması Göndericinin yasal sorumluluğundadır. Bu bilgi doğrultusunda, IATA, Göndericilere kurallara uyum sağlamaları ve anlamalarına yardımcı olacak bir rehber hazırlamıştır.

Ayrıca, DHL Express gönderi konşimentosu üzerinde Gönderici olarak tanımlanan herhangi bir kişi, şirket veya tüzel kişi revize edilen IATA yönetmeliklerine % 100 uyumlu olmaktan yasal olarak sorumludur. Lityum Piller içeren gönderi aslen konşimento üzerinde belirtilen kişi, şirket ya da tüzel kişiye ait olmasa veya bu kişi/kişiler tarafından üretilmemiş olsa bile bu sorumluluğu devam eder.
İstenmeyen sonuçları önlemek için, Lityum Piller içeren bir gönderi yapmak niyetindeyseniz lütfen DHL Express’i bilgilendiriniz. Uzman ekibimiz en son IATA Tehlikeli Maddeler Yönetmelikleri ile size rehberlik etmekten mutluluk duyacaktır.
Ocak 2015 itibariyle IATA/ICAO tarafindan, tek başına taşınacak Lityum Metal pillerin yolcu uçaklarında taşınmasının yasaklanmasını takiben, DHL Express ayni şekilde Express ağında bu pilleri kabul edememektedir. IATA/ICAO yönetmeliği, tek başına taşınacak Lityum Metal piller Sec II PI 968’I ilgilendirmekte olup, Lityum Metal pillerle beraber paketlenen ekipmanlar (PI 969) veya ekipman içinde yer alanlar (PI 970) önceden olduğu şekilde kabul edilmektedir. Lityum Iyon pillerle ilgili olan yönetmelikte herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

PI-967 ve PI-970 ilgili olarak konsinyenin maksimum 2 paket ile sınırlı olması şartı getirilmiştir (her bir gönderi içerisindeki ekipmanda maksimum 4 pil ya da 2 batarya bulunabilir).

Eğer gönderi 2 paketten fazla ise, lityum pil taşıma etiketi (ve diğer gereklilikler) uygulanmaktadır.

Konsinye başına 2 paket sınırlaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup, düzenleme 12 aylık geçiş dönemini öngörmektedir ancak göndericilerin en kısa sürede bu düzenlemeyi uygulamaya geçirmesi tavsiye edilir,

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren geçerli olan ICAO/IATA değişikliklerinden sonra, PI-965’in yolcu uçaklarına alımı yasaktır. Bu nedenle belirli teslimat noktalarına sınırlı hizmet verebilmekteyiz. PI-965 Bölüm II ayrı bir hesap onayı gerektirmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen yerel DHL temsilcinizle iletişime geçiniz. Lityum Iyon piller, bir ekipman ile birlikte paketlendiği (PI-966) veya bir ekipman içerinde yer alması durumunda (PI-967) taşınmak üzere kabul edilir.

Önemli!

Arızalı ya da zarar görmüş olduğu bilinen ya da şüphelenilen lityum bataryalar personel ve içinde bulunulan mekan için yüksek derecede güvenlik riski oluşturmaktadır ve bu maddelerin hiçbir şart altında uçağa alınmasına müsade edilmemektedir.  
 Eğer laptop, cep telefonu ya da başka bir cihazla ilişkili bir lityum pilin arızalı olduğu ya da hasar gördüğü biliniyor veya bu durumdan şüphe ediliyorsa, DHL bu gönderiyi kabul etmeden önce pil cihazdan çıkarılmalıdır.